Uzupełnienie braków kadrowych w firmie poprzez zatrudnienie bezpośrednie często wymaga czasu, chociażby ze względu na konieczność przeprowadzenia długotrwałego procesu rekrutacji, a następnie wdrożenia nowej osoby w życie firmy. Kiedy zachodzi konieczność szybkiego uzupełnienia luki w zatrudnieniu, wtedy możesz wziąć pod uwagę usługi leasingu pracowniczego. Na czym polega taka forma zatrudnienia specjalistów w firmie i kiedy warto z niej skorzystać? Dowiedz się więcej!
Czym właściwie jest zatrudnienie przez leasing pracowniczy?
Poprzez leasing pracowniczy rozumiemy sytuację, w której zewnętrzna firma np. agencja pracy proponuje przedsiębiorstwu zasoby ludzkie w postaci wykwalifikowanych pracowników. Taka forma zatrudnienia, a dokładniej współpracy sprawdza się przede wszystkim w branżach, gdzie są spore wahania pracowników np. budownictwo, logistyka, produkcja.
W praktyce leasing pracowniczy to rodzaj usługi pośrednictwa pracy, który pozwala na zatrudnienie osób do firmy z udziałem zewnętrznej agencji. Dzięki temu ów agencja formalnie pozostaje pracodawcą danych osób, natomiast firma korzystająca z leasingu pracowniczego jest tzw. pracodawcą – użytkownikiem.
Dobrym przykładem tego typu usług świadczonych na rzecz przedsiębiorców poszukujących rąk do pracy jest oferta agencji Grafton: https://pl.grafton.com/pl. Eksperci z agencji są w stanie zaproponować pomoc w ramach rekrutacji stałych, outsourcingu usług rekrutacyjnych, a także doradztwem w zakresie prowadzenia rekrutacji.
Jak przebiega leasing pracowniczy?
Do podpisania umowy leasingu pracowniczego z agencją zatrudnienia dochodzi dopiero wtedy, kiedy dokładnie ustalisz potrzeby swojego przedsiębiorstwa w zakresie zatrudnienia nowych osób. Dopiero wtedy nawiązujesz kontakt z agencją w ramach usług związanych z leasingiem pracowniczym.
Przebieg procesu związanego z leasingiem wykwalifikowanych osób, czyli pośrednim zatrudnieniem jest następujący:
- Agencja zatrudnienia weryfikuje kwalifikacje i doświadczenie potencjalnych kandydatów. Porównuje je z zapotrzebowaniem przedsiębiorstwa i umawia rozmowy kwalifikacyjne.
- Po zakończonej selekcji rozpoczyna się tzw. leasing pracowniczy. Pośrednie zatrudnienie polega na tym, że wybrane osoby są oddelegowane do pracodawcy – użytkownika np. w ramach umowy o pracę tymczasową.
Agencja zatrudnienia jest w tym przypadku odpowiedzialna za terminową wypłatę wynagrodzenia, a także wsparcie we wszystkich formalnościach związanych z zatrudnieniem.
Ile kosztuje leasing pracowników do firmy?
Umowa na leasing pracowniczy to dla przedsiębiorstwa zdecydowanie mniejszy wydatek aniżeli bezpośrednie zatrudnienie specjalistów do firmy. Decydując się na taką formę pozyskiwania nowych osób do pracy, możesz korzystać z zasobów wykwalifikowanych pracowników niemalże od ręki i bez zmartwień o formalności pracownicze oraz rozliczenia – w tym przypadku wszystkim zajmuje się agencja zatrudnienia.
—
Artykuł sponsorowany